Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Kotwica ziemna własnej roboty i co zrobić z liną od tirfora.
sky_ 
świeżak



Wiek: 44
Dołączył: 23 Mar 2013
Posty: 11
Skąd: Gdańsk
  Wysłany: 2014-08-10, 21:38   Kotwica ziemna własnej roboty i co zrobić z liną od tirfora.

Z racji, że zazwyczaj kręcę się po Polsce Samuraiem w pojedynkę zrobiłem sobie budżetowy zestaw ratunkowy. Jak wiadomo wjazd do lasu jest zazwyczaj surowo wzbroniony co skutkuje bardzo często brakiem drzewa do zaczepienia liny. Moja kotwica jest ordynarnie zerżnięta z czyjegoś pomysłu znalezionego na youtubie. Na filmie chyba Vitara była ciągnięta wyciągarką po łące. Pomysł sprawdziłem też w trudniejszych warunkach. Składa się z: dużego młotka, dwóch płaskowników o wymiarach 560x60x6 mm, jednego 260x60x6 mm jako poprzeczki i 10 szpil długości 580 mm i ø18mm. Otwory co 100 mm. W zależności od nośności podłoża stosujemy odpowiednia ilość szpil. W torfie włożyłem wszystkie dociskając tylko ręką i udało się wyciągnąć auto leżące na mostach. W piasku 6 szpil gdy wjechałem w dziurę i zabrakło wykrzyżu. Wiadomo, że na rajdy albo upalania/topienia po dach to się raczej nie nada, ale do samotnego włóczenia się jest w sam raz. Zdjęcia chyba najbardziej zobrazują zasadę działania. Przepraszam za kiepską jakość - mam porysowany obiektyw.
Co do stalowej liny od tirfora to zwijam ją w starą oponę motocyklową. Pomysł też ściągnięty chyba z dużego forum, jeżeli ktoś nie znał to może się przyda. Myślę nad zastosowaniem opony skuterowej, mniejsze gabaryty, ale nie wiem czy tyle liny się zmieści.




_________________
Był: Samurai Santana Blaszanka 98' seria + Mazur Leśnik,+2cm wieszaki handmade,Kumho MT 195/R15,wyciągarka Tirfor Włocławek 1976+30m liny,kotwica ziemna handmade,gaz z butlą zamiast lewego siedzenia z tyłu
Jest: LandRover Discovery 300TDI
 
     
Zawias 
Expert



Pomógł: 54 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 2449
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-08-10, 21:50   

Pomysł prosty i skuteczny.
_________________
Czasem wiarus - ogólnie Dziadek
 
     
stachura44 
pomocnik mechanika


Pomógł: 8 razy
Wiek: 73
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 456
Skąd: Abc
Wysłany: 2014-08-11, 08:15   

Z jakiego materialu robiles ta kotwice ,prety i plaskownik utwardzane??
 
 
     
ssslavo 
nowicjusz



Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 59
Skąd: Libiąż-małopolska
Wysłany: 2014-08-11, 08:16   

Fajny patent ;-)
 
     
sky_ 
świeżak



Wiek: 44
Dołączył: 23 Mar 2013
Posty: 11
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-08-11, 08:49   

Materiał to zwykła stal, w hurtowni podałem tylko wymiary, nie pytali się o rodzaj. Nie robiłem obliczeń, parametry dobrałem na oko.
_________________
Był: Samurai Santana Blaszanka 98' seria + Mazur Leśnik,+2cm wieszaki handmade,Kumho MT 195/R15,wyciągarka Tirfor Włocławek 1976+30m liny,kotwica ziemna handmade,gaz z butlą zamiast lewego siedzenia z tyłu
Jest: LandRover Discovery 300TDI
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.