Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Przegląd zawieszenia - dopuszczalne luzy
tkraszan 
świeżak


Dołączył: 19 Kwi 2019
Posty: 8
Skąd: Węgrzce Wielkie
Wysłany: 2019-07-21, 22:38   Przegląd zawieszenia - dopuszczalne luzy

Cześć,

Sprawdziłem cały spód pod kątem luzów, i mam kilka pytań, z prośbą o pomoc.

1. Przednie koło: na jednym kole da się wyczuć delikatny luz przy ruszaniu kołem w płaszczyźnie góra-dół. W płaszczyźnie lewo-prawo bez luzu. Przyczyną jest łożysko piasty, czy zwrotnicy? Konieczna wymiana, czy tylko regulacja luzu? Kół przednich nie słychać, nie ma też wg mnie jakichś nadmiernych oporów przy kręceniu czy skręcaniu.

2. Tylne koła: jak samochód stoi na kołach, luzów nie czuć. Po podniesieniu samochodu, najlepiej po zdjęciu bębna, wyczuwalny jest luz na półosi w kierunku mostu (jak trzymam za końcówkę półosi, to tak jakbym próbował ją wsunąć i wysunąć, to czuć luz, powiedzmy 2mm. W obu kołach to samo. Jak dla mnie opory toczenia delikatnie za duże, w prawym kole wyraźnie większe niż w lewym. Co jest przyczyną takiego luzu? Łożyska na półosiach?

3. Krzyżaki: zdrowe mają być całkowicie bez luzu? U mnie niektóre mają delikatny luz, wyczuwalny tylko gdy trzyma się wał blisko krzyżaka. Na obwodzie max ok. 1mm luzu. Czy tak ma być?

I generalne pytanie: jak głośno powinno być w aucie ze zdrowym napędem i założonym dachem? U mnie przy 40-50 km/h tył słychać wyraźnie, a przy 70 jest tak głośno, że ciężko rozmawiać... Muszę się rozglądnąć po okolicy za obiektem do porównań....

Z góry dziękuję za podpowiedzi
 
     
kurt_ 
pomocnik mechanika
Mechanik amatorXD



Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Wrz 2017
Posty: 491
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2019-07-22, 08:04   

1. rozebrac i obejrzec;), piasty jak jeszcze jest co, docisnac. lepiej wymienic, drogo nie jest, podobnie lozyska zwrotnicy. (wymienic).
2. Luzu z tarcza kotwiczna nie powinno byc czuc moim zdaniem:)
3. Bez luzu.
4. Halas - wszystko w porzadku :D
"Nowe" auto?
Jak tak, wymieniaj lozyska po kolei.
Jak nie zamierzasz topic, na markowe, jak zamierzasz topic, po taniosci;)
_________________
Samurai 89, 1.6i (z aparatem) Swift, Persichini 225/70R15. Tył tarcze Alfa 156, elektryczne blokady hamulców Cabstar. Alternatora Alfa 150A, Escape EVO 12klbs (2017), Wspomaganie vitarka
 
     
Hałas 
Specjalista
GaDzik evo I



Pomógł: 31 razy
Wiek: 31
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 1241
Skąd: Konin/Poznań
Wysłany: 2019-07-22, 10:46   Re: Przegląd zawieszenia - dopuszczalne luzy

1. Z opisu wynika łożysko zwrotnicy. Regulacja luzu odbywa się podkładkami. Stosunek cena części/czas roboty mówi wymienić, teoretycznie mógłbyś spróbować tylko wyjąć podkładkę ale nie zajrzysz co w środku więc to trochę partyzantka.
2. Przyczyny szukać w łożysku półosi
3. Na krzyżaku luz nie powinien być wyczuwalny

Przy zdrowym aucie nie powinno nic wyć ani napierd@lać.
U mnie (full seria blaszanka na zimówkach) 100km/h da się rozmawiać bez darcia ryja :lol:
 
 
     
tkraszan 
świeżak


Dołączył: 19 Kwi 2019
Posty: 8
Skąd: Węgrzce Wielkie
Wysłany: 2019-07-22, 22:52   

Dziękuję za wskazówki, biorę się roboty.
Zdemontowałem jedną półoś z tyłu, łożysko rzeczywiście w tragicznym stanie...
 
     
igorm 
świeżak


Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 19
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2019-07-25, 09:29   

Dopuszczalne luzy? Moim zdaniem, każde luzy które są wyczuwalne, a których nie powinno być - są do usunięcia.

Zwykle proszę uprzejmie podczas przeglądów rocznych na okręgowej stacji kontroli pojazdów, aby dokładnie prześlwetlił mi samochód i jeżeli coś jest nie tak, to po prostu usuwam usterki. Dlatego warto udać się na przegląd odpowiednio wcześnie, tak aby było dostatecznie dużo czasu na zorganizowanie uslugi mechanika oraz części.

Jeżeli chodzi o części, to porponuję sprawdzić np tutaj jeszcze: https://motoszef.pl/partscatalogue/suzuki,1-00109.aspx
 
     
kurt_ 
pomocnik mechanika
Mechanik amatorXD



Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Wrz 2017
Posty: 491
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2019-07-31, 07:02   

NIE POLECAM STRONY https://motoszef.pl/ NIE POLECAM! MARKETING SZEPTANY TO ZLO (TYM BARDZIEJ CHAMSKO UPRAWIANY!)
_________________
Samurai 89, 1.6i (z aparatem) Swift, Persichini 225/70R15. Tył tarcze Alfa 156, elektryczne blokady hamulców Cabstar. Alternatora Alfa 150A, Escape EVO 12klbs (2017), Wspomaganie vitarka
 
     
Tanto 
mechanik



Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Wrz 2011
Posty: 667
Wysłany: 2021-05-12, 08:10   

Pany i Panewki, proszę o ocenę bo już straciłem pewność siebie i nie wiem taki luz jest dopuszczalny czy nie koniecznie. Wg wszystkich znaków na niebie i ziemi luz wynika z odległości zabezpieczenia na przegubie od elementów piasty i nie ma większej możliwości na jego pojawienie
się/regulację, ale odnoszę wrażenie (być może mylne) że wcześniej go nie było...
https://youtu.be/nEPjws5v1oc
_________________
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"
SAT4x4 Szczecin & http://www.reconnet.pl
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2074
Skąd: wawa
Wysłany: 2021-05-12, 10:12   

Może wytarło panewkę od wewnątrz czopa piasty :roll:
 
     
Tanto 
mechanik



Pomógł: 7 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Wrz 2011
Posty: 667
Wysłany: 2021-05-12, 18:53   

już leżą i czekają na bardziej gruntowne rozbieranie auta. Bo mówisz o tej z brązu?
_________________
Suzuki SJ510 LWB '85 "Kozunia"
SAT4x4 Szczecin & http://www.reconnet.pl
 
     
Valkyr_87 
zapaleniec
Valkyr_87



Pomógł: 12 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 267
Skąd: Egiertowo
Wysłany: 2021-05-13, 08:50   

Ta tuleja mogła dostać po dupie
https://suzuki-czesci.pl/pl/p/Tuleja-prowadzaca-przegub-VitaraSamuraiJimny/215

- ale na filmie wygląda to trochę tak jakby nakrętka piasty była poluzowana.
_________________
Był: F650 end
Był: Jeep XJ 4.0 Moros
Jest: Jeep KJ 2.8 CRD
Jest: Samurai 1.9 TDI, 4.16, HD RF przód-tył, Dragon Maverick 12000lbs, 32x11,5x15 MT, 4-link
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.