Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Kompresor + butla do robótek ręcznych
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-04-21, 23:47   Kompresor + butla do robótek ręcznych

Ahoj,

powoli oswajam się z myślą wyposażenia się w kompresor z butlą, który w mojej wyobraźni miałby umożliwiać:
1. używanie narzędzi pneumatycznych
2. malowanie - głównie myślę, o lakierowaniu Samka kiedyś tam i zakładam jak się do tego nada to i płot tym opryskam
3. piaskowanie drobnych elementów i to ze świadomością "chałupnictwa" - myślę o felgach, drobnych ogniskach rdzy na blaszce Samka, jakiś elementów stalowych typu brama, płot.
4. przedmuchiwanie rur na zimę, pompowanie piłek, balonów (nie tych sylikonowych), rowerów i różne takie zabawy ze sprężonym powietrzem.

Urządzenie nie będzie jakoś ekstremalnie eksploatowane. Ot zwykłe prace przy domu i samochodzie.

Idealnie byłoby gdyby udało pogodzić się te wymagania z możliwie najmniejszymi gabarytami urządzenia, racjonalną ceną i najlepiej zasilaniem na standardowe 230V, choć i siłę jak trzeba dociągnę.

Fajnie jakbyście doradzili chociaż poniżej jakich wartości parametrów (poj. butli, wydajność kompresora, inne?) nie warto w ogóle schodzić bo się sprzęt nie nada do niczego innego jak zabaw wyszczególnionych w pkt. 4.

Za wszelkie głosy serdecznie dziękuję i zapraszam do dyskusji.
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
Gorbi 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 145
Skąd: LBL-okolice Frampola
Wysłany: 2014-04-21, 23:53   

Sam okresl sie cenowo bo moze bede mial cos dla ciebie z importu... :-D No chyba ze tylko nowka Cie interesuje..
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-04-22, 00:03   

jestem otwarty na wszelkie propozycje. Kłopot w tym, że za otwartością idzie na tą chwilę zerowa wiedza i znikome doświadczenia w tym obszarze. Do tego stopnia, że nawet nie wiem ile muszę bilonu przygotować na taką inwestycję. Raczej chciałbym wyjść od strony zaspokojenia potrzeb, a później zracjonalizować wydatek niż na sztywno określić x PLN i zamknąć sobie drogę do zadowolenia bo przyoszczędzę parę złotych.

Aha ważna rzecz - chciałbym sprzęt na lata, z możliwością w miarę łatwego serwisu samodzielnego.
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
Hałas 
Specjalista
GaDzik evo I



Pomógł: 31 razy
Wiek: 31
Dołączył: 04 Lut 2012
Posty: 1241
Skąd: Konin/Poznań
Wysłany: 2014-04-22, 00:05   

Mam chińczyka z butlą 50l i zdaje się jest to najmniejsza sensowna pojemność.(jako kompromis ze względu na gabaryty)
Samuraia całego oprysałem nim, szału nie ma (ale to raczej kwestia pistoletu-broń boże malarza :mrgreen: )
Do malowania pojemność lekko upierdliwa- dość często musi sobie dopompować.
Przy kluczach i innych podobnych narzędziach pojemność robi się już mocno uciążliwa.
Piaskować nie próbowałem ale domyślam się, że raczej była by tragedia.
Nadaje się za to idealnie do pompowania kół w rowerze i Samuraiu :-)
 
 
     
misiek-888 
nowicjusz



Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 02 Wrz 2013
Posty: 54
Skąd: Busko-Zdrój
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: 2014-04-22, 05:34   

Mam na sprzedarz kompresor 3 cylindowy z butlą 150 litrów.
_________________
Suzi 1.6 8V, red 4.16 Calmini, zawias Calmini 5', 31'Feedima Extrem evolution, tarcze tył,itp. W planach 2x ARB i, wyciągarka tył i przeszczep serca na zdrowsze
 
 
     
moziembl 
Specjalista
Samurai 96'



Pomógł: 20 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lis 2011
Posty: 1165
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2014-04-22, 07:51   

Ostatnio próbowałem piaskować ramię zwrotnicy od Mercedesa, pistolet Yato http://yato.sklep.pl/yt-2...biornikiem.html piasek zwykły kwarcowy jak do zacierania tyków. Kompresor SAM z butla 50l i pompą bodajże od traktora. 4atm max. i efekt była zaskakująco dobry w 10-15 minut ramię wyglądało ja świeżo odlane a nawet lepiej żadnego ogniska rdzy. Z tej radości zapomniałem zrobić foty przed malowaniem.
Jedna wada, piasek miałem wszędzie, więc na przyszłość muszę pomyśleć nad czyść w rodzaju komory do piaskowania choć by z kartonu kawałka szyby i dwóch dziur na ręce. Przy okazji i odzysk piasku będzie.

Biorąc pod uwagę że przy piaskowaniu tak mi dobrze poszło na tak marnym sprzęcie. To jeśli kupisz coś o wydajności 200-300l/m max 400 i zbiornikiem ze 100l to wszystkie przez ciebie opisane prace powinieneś wykonać z palcem w (-)*. Mniej więcej o takich parametrach sprzęt jest na mojej krótkiej liście zakupów. Ale cały czasz ostro rywalizuje z TIG-em. :) :) :)


* Ustawa o Kontroli Publikacji i Wydawnictw by SamNaSamZSam
_________________
Samurai 96' wtrysk, leśniki by Mazur + wieszaki +2", XTR 12000 lbs SPEED, wspomaganie, 4,16:1 lowrange, spiek, Simexy na odwróconych trójkątach, tarcze z tyłu.

Na potęgę posępnego czerepu !!! Mocy przybywaj !!!
 
     
Uh Lala 
mechanik



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2014
Posty: 581
Skąd: WWA
Wysłany: 2014-04-22, 08:28   

moziembl napisał/a:
Kompresor SAM
chyba znalazł się niekwestionowany faworyt :mrgreen:
_________________
...Wilczyca...
 
     
Myszon 
niby że szefo


Pomógł: 6 razy
Wiek: 45
Dołączył: 28 Kwi 2006
Posty: 868
Skąd: Jędrzejów
Wysłany: 2014-04-22, 08:53   

Kupiłem 2tyg temu w Obi Mecafer 50l 10Bar - bezolejowy. Do zastosowań bardziej poważniejszych radził bym jednak olejowy. U mnie robi po prostu za pompkę do kół. http://nutool.pl/pl/kompr...ar-mecafer.html
_________________
Suka 1.6 16V Kajman 31", 5,125, Springi, DW 10000lbs, sprzęgło FSO Dron Kielce
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-04-22, 09:01   

Dzięki za wszystkie głosy. Chciałbym właśnie uniknąć sytuacji gdzie zakupię mebelek, który skończy jako pompka do kół. Do tego celu mam już zmajstrowaną kieszonkową sprężarkę od starej lodówki.

Moziembl - ja się właśnie podjarałem tą opcją piaskowania jak kiedyś Krzykku na skwerze podał linka do takiego pistoletu i wygadał się, że całkiem dobrze to robi. Przy okazji doceniam samokontrolę i dziękuję, że dbasz o wzorowe słownictwo!

Misiek poproszę PW.
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
pacmano
web m@ster
Pacmano



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 1139
Skąd: Skawina, okolice
Wysłany: 2014-04-22, 10:16   

Myszon napisał/a:
Kupiłem 2tyg temu w Obi Mecafer 50l 10Bar - bezolejowy. Do zastosowań bardziej poważniejszych radził bym jednak olejowy. U mnie robi po prostu za pompkę do kół. http://nutool.pl/pl/kompr...ar-mecafer.html


Do samuraia troche za duzy
 
     
Didymos 
Expert
SJ416



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 2027
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2014-04-22, 12:52   

Do względnie bezstresowego piaskowania potrzeba kompresora o sporym wydatku, powyżej 400 l/min., tj. mam tu na myśli piaskarkę syfonową i dyszę Φ 4 mm (do sprawnego piaskowania potrzeba dużo większego wydatku i przy okazji większą dyszę), narzędzia pneumatyczne typu klucze, szlifierki itp. też pożerają dużo powietrza.
Pozostałe prace typu pompowanie, przedmuchiwanie, amatorskie lakierowanie, ew. piaskowanie drobnych elementów pistoletem idzie spokojnie obgonić kompresorem ze zbiornikiem 50 l i o wydatku rzędu 200 l/min.
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-04-22, 13:06   

No i super się temat rozwija, dziękuję.

Czy lepiej szukać większej butli czy większego wydatku kompresora sprężarki do celów jak w pierwszym poście?

Hipotetycznie rozważam taką sytuację (być może w życiu nawet nieosiągalną) czy lepszy zestaw butla 100l + kompresor 160l/m czy może butla 50l ale kompresor 200 l/m ?

Ten pistolet Yatowy do piaskowania ma w specyfikacji zużycie powietrza na poziomie 160l/min czyli w mojej teorii jeśli będę miał tylko kompresor w większej wydajności a butla zostanie te 50l (z racji gabarytu bardzo mi to odpowiada) to nie powinno być problemu, tyle że zwyczajnie ten kompresor będzie cały czas pracował i dodmuchiwał powietrza, czy to prawda w praktyce?

A to takie moje motto podpatrzone na innym forum:

Cytat:
Teoria jest wtedy kiedy wiesz wszytko ale nic nie działa.
Praktyka jest wtedy kiedy wszytko działa ale nie wiesz dlaczego.
A połączenie teorii z praktyką. Czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
Didymos 
Expert
SJ416



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 2027
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2014-04-22, 14:56   

Najlepiej wydajny kompresor i duża butla :mrgreen: ale rzecz jasna wszystko w granicach rozsądku i w odniesieniu do planowanych prac.
Co do teorii wspomnianych przypadków, to w zasadzie rozwiązanie samo się nasuwa :mrgreen: (zakładam, że dla obu przypadków presostat jest ustawiony na to samo ciśnienie max i min).
Pierwszy przypadek - duża butla, pompa o mniejszej wydajności - będzie potrzeba więcej czasu, żeby uzyskać w butli max ciśnienie, kompresor będzie pracował w dłuższych cyklach, za to duża butla da pewien bufor ciśnienia, nawet przy chwilowym zużyciu większym niż wydajność kompresora.
Drugi przypadek - mniejsza butla, wydajny kompresor - kompresor będzie się włączał częściej, a na krócej, mniejszy zapas powietrza w butli.
Spokojnie można założyć, że przy lakierowaniu albo piaskowaniu oba kompresory będą pracowały praktycznie bez przerwy 8-)
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-05-08, 10:09   

Czad :D czyli mam klasyczne połączenie teorii z praktyką :D muszę jeszcze obmacać na żywo różne butle i wykroić z tektury podobny przymiar coby mieć obraz sytuacji czy domek jaki przewidziałem na stacjonowanie tego ustrojstwa nie będzie za mały na starcie :D

Po wstępnych rajdach po castoramach trochę zawężam kryteria:
1. Gabarytowo to butla jaką maks przyjmę pod dach to 100L, preferowana jednak 50L
2. Budżet do 1000zł

U Liroya widziałem coś takiego (PANSAM A077060) http://allegro.pl/pansam-...4196895209.html i to był chyba najwydajniejszy kompresor jaki spotkałem w marketach. W necie oczywiście psioczą, że to marketówka, że szajs i że do niczego się nie nadaje... Wydajność na ssaniu jaką deklaruje producent to 400L/min.

Ciekawszą opcją wydał mi się ten oto pacjent: (Airpress HL 425-50) http://sklep.airpress.pl/...d=36843&lang=pl - deklarowana wydajność ok 6% wyższa od Pansama, cena w moim lokalnym narzędziowym z 200zł tańsza od Pansama. Niestety opinii na temat tego urządzenia jak na lekarstwo, za to o samym Airpress też różnie piszą choć mam wrażenie, że nieco lepiej niż o Pansamie.

Na koniec obmacałem kompresor Mecaftera zapodany przez Myszona. Bardzo mi się spodobała koncepcja pionowego montażu, jednak sądzę, że w przewidzianym budżecie jest szansa nabyć coś bardziej wydajnego (przynajmniej na papierze).

Co sądzicie?
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
Ostatnio zmieniony przez SamNaSamZSam 2014-05-08, 11:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Maverick 
stary wyjadacz



Pomógł: 4 razy
Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 921
Skąd: Nieporęt
Wysłany: 2014-05-08, 11:11   

Sam, popraw linku bo nie działają, a też mam ochotę na kompresor.
_________________
SWAP - 1.6 Baleno 16V, opona 32 calekopia Simex, SPRING, hudrauliczny zawór jako ręczny, wspomaganie: chłodnica na pace 205 + dodatkowy wentylator, blokada przód + wzmocnione półosie i przeguby, miniklatka - kolejność dowolna.
 
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-05-08, 11:19   

Maverick napisał/a:
Sam, popraw linku bo nie działają, a też mam ochotę na kompresor.


Zrobione. Zapomniałem o dobrej radzie (chyba Tanto) żeby pisać również wprost do czego linkujemy, po po pewnym czasie aukcje allegro wygasają albo zwija się sklep internetowy i może być problem z odgadnięciem o co autorowi linku chodziło.
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
Maverick 
stary wyjadacz



Pomógł: 4 razy
Wiek: 41
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 921
Skąd: Nieporęt
Wysłany: 2014-05-08, 11:50   

Ciekawe czy ten airpress by obrobił klucz pneumatyczny?
_________________
SWAP - 1.6 Baleno 16V, opona 32 calekopia Simex, SPRING, hudrauliczny zawór jako ręczny, wspomaganie: chłodnica na pace 205 + dodatkowy wentylator, blokada przód + wzmocnione półosie i przeguby, miniklatka - kolejność dowolna.
 
 
     
SamNaSamZSam
Guru 4x4



Pomógł: 120 razy
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 4722
Wysłany: 2014-05-08, 12:11   

Jak czytałem opinie internetowe to do hobbistycznych zadań obrobi. Wbrew pozorom klucz udarowy pneumatyczny nie ma jakiś kosmicznych potrzeb z uwagi na to, że jego praca jest raczej krótkotrwała z wystarczającymi interwałami przerw na to by sprężarka dorobiła powietrza.

A co do samych parametrów to np. taki zestaw Metabo DSSW360 (http://allegro.pl/metabo-dssw360-pneumatyczny-klucz-udarowy-nasadki-i4193305299.html) ma ciśnienie robocze 6,2 Atm i pobór potwietrza na poziomie 6l/s czyli 6*60 =(6*60*((SIN(69)^2) + (COS(69)^2))*69^0*3^2)/81^(1/2) = zirka about około 360l/m co z buforem powietrza w butli powinno pozwolić na pracę przy teoretycznej wydajności ssącej kompresora 425l/m

Choć po chwili zastanowienia, czułbym się spokojniej mając butlę 100L ;)
_________________
Długie Koromysło z kowadłem pod maską
 
     
Didymos 
Expert
SJ416



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 2027
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2014-05-08, 13:27   

Jak dla mnie oba te kompresory to dokładnie to samo, wydajność efektywna to pewnie jakieś 250 l/min., czyli w miarę OK.
Klucz pneumatyczny potrzebuje przede wszystkim sensownego przewodu zasilającego, na rurce ø 5-6 mm nie będzie pracował.
Kumpel miał podobny gabarytowo kompresorek, tylko 1 cyl. o mniejszej wydajności i pneumat na oryginalnych złączkach nie chciał współpracować, namówiłem go, żeby wykręcił jeden z korków w denicy zbiornika i zastąpił go zaworem kulowym z króćcem pod wąż ø 12 mm i takim też wężem podłączył pneumata - śmigało to jak złoto ;-)
Jak Ci zależy na większej butli, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w dziupli na kompresor doinstalować drugą sztukę i się do niej podpiąć, może być choćby stary zbiornik po lpg albo, bardziej profi, zbiornik powietrza z ciężarówki.
 
     
Junior 
pomocnik mechanika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 37
Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 417
Skąd: Gaszowice
Wysłany: 2014-05-11, 00:03   

sam chcesz jakąś nówke kompresor czy coś ze starych dziejów?? mogę Ci polecić ASPA 3jw60 śmigam parę lat na tym i chodzi to git ;) butla 180l są to starsze kompresor ale dają rade części dostaniesz do tego bez problemu tylko jak sie zd..pi to grzebiesz sam a tak jak kupisz nowy to oddajesz na gwarancję. w moim przerobiłęm zawór bezpieczeństwa na 10ATM i teraz spokojnie bije butle do 9ATM ;)
http://allegro.pl/aspa-3j...4211050991.html
Na moim chodzi pnematyk, narzędzia lakiernicze i kiedyś jeszcze piaskowałem i spokojnie daje rade ;) tyle odemnie :-D
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.