Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Czy komputer może mieć pamieć usterki ?
mirek372
rozgadany


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 75
Wysłany: 2015-09-20, 13:55   Czy komputer może mieć pamieć usterki ?

Mam Samurai r.98 na wtrysku . Czy komputer może mieć pamięć usterki np. ok. 1 godz po wykryciu przerwy , awarii itd ?
_________________
mirek372
 
     
zed111
zapaleniec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 346
Skąd: SGL
Wysłany: 2015-09-20, 19:42   

komputer "pamięta" kod usterki do momentu jego resetu = odłączenia akumulatora
nie jestem pewien ile błędów może zapamiętać komputer w sumie, nie pamiętam takiej informacji w manualu
kiedyś za to trafiłem na informację, że po wprowadzeniu komputera w tryb serwisowy, każdy błąd jest "wymrugany" x3 zanim pokażę kolejny
 
     
mirek372
rozgadany


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 75
Wysłany: 2015-09-21, 07:57   

Dziękuje za odpowiedź . Docelowo chodzi mi o to czy czasowo blokuje zapłon a potem odpuszcza itd nawet czy robi to cyklicznie . Czy oprogramowanie jest ściśle firmowe czy raczej typu uniwersalnego .
_________________
mirek372
 
     
zed111
zapaleniec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Mar 2013
Posty: 346
Skąd: SGL
Wysłany: 2015-09-21, 20:07   

nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli pytasz, czy kod błędu powoduje, że samochódnp wchodzi w tryb awaryjny i "nie jedzie" lub ogranicza moc itp to nic mi o tym nie wiadomo, nie miałem nigdy takich objawów
1.3 nigdy mi się nie zepsuł w sumie, ale gdy instalowałem 1.6 z tej samej serii silników i miałem kilka błędów na początku, to generalnie nie ograniczały możliwości, chyba, że była to jakaś krytyczna usterka (czujnik położenia wału)

kolega Kostuch zna się na tym znacznie lepiej, z tego co kiedyś wspominał na forum, to silnik 1.3 w sumie mógłby pracować bez komputera

jeśli pytasz o możliwości programowania komputera i zmiany parametrów silnika to nie wiem, znów kolega Kostuch ma tu większe doświadczenia
i polecam tę stronę
http://www.rhinopower.org/mods/mods.html
http://rhinopower.activeboard.com/
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2075
Skąd: wawa
Wysłany: 2015-09-21, 21:52   

mirek372 napisał/a:
Dziękuje za odpowiedź . Docelowo chodzi mi o to czy czasowo blokuje zapłon a potem odpuszcza itd nawet czy robi to cyklicznie . Czy oprogramowanie jest ściśle firmowe czy raczej typu uniwersalnego .

Nie bardzo rozumiem pytania... :roll:
Cyklicznie blokuje zapłon jak kręcisz silnik za wysoko - tzw. odcięcie.
O to chodzi?

Komputer nie zapamiętuje błędów. Jeżeli jakiś problem ustąpi, to błąd przestaje być aktualny. Można powiedzieć, że komputer nie jest pamiętliwy :mrgreen:
Jak jest mały problem, to sterownik tylko ostrzega check enginem.
Jak jest duży problem , to sterownik wchodzi w tryb awaryjny.
A jak jest bardzo duży problem, to komputer sam się odłącza i silnikiem steruje prymitywny układ umożliwiający tylko sikanie paliwem i puszczanie iskry.

A co do oprogramowania...
Sterowanie silnikiem TBI to nie lot na Marsa. Przypuszczam że firma Mitsubishi (bo to jej komputer) wsadzała taki software do pierdyliona innych aut.
 
     
mirek372
rozgadany


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 75
Wysłany: 2015-09-21, 22:06   

Dzięki , dobrze zrozumiałeś . Mam obecnie taką sytuację , nie wchodząc w szczegóły , że sami zrobił się strasznie kapryśny . Np. 2 km jedzie super , za chwile staje i nie mogę uruchomić zapłonu . Mija 1,5 h odpalam i jadę 30 km . W sumie obawiam się gdzieś dalej jechać . Rozmawiałem już z elektrykiem że będę jeździł w dwa samochodu . Jak samiego " złapię " bez zapłonu to z miejsca mu dostarczam . Możliwe że coś namierzy . Na razie to czekam na Kontakt spray i przemyje wszystkie możliwe wtyczki , bezpieczniki , złącza itd . Możliwe że coś pod prądem się utlenia i w sposób losowy odcina .
_________________
mirek372
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2075
Skąd: wawa
Wysłany: 2015-09-21, 22:12   

Taki objaw to albo umierający czujnik w aparacie zapłonowym albo wysychające kondensatory w komputerze.
Poszukaj na forum (albo zapytaj Sama :lol: ) co się z tym robi.
 
     
mirek372
rozgadany


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 75
Wysłany: 2015-09-22, 11:17   

Nie jestem ekspertem .Czujnik Halla jest widoczny po zdjęciu kopułki aparatu zapłonowego , czy kondensatory mają zamienniki ?
_________________
mirek372
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2075
Skąd: wawa
Wysłany: 2015-09-22, 20:19   

mirek372 napisał/a:
Nie jestem ekspertem .Czujnik Halla jest widoczny po zdjęciu kopułki aparatu zapłonowego , czy kondensatory mają zamienniki ?

Też nie jestem ekspertem :-)
Ale na forum było to już omawiane wiele razy. Poszukaj.
 
     
mirek372
rozgadany


Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 75
Wysłany: 2015-09-25, 07:52   

Wyczyściłem co się dało . Na razie jestem zadowolony . Z " pewną nieśmiałością " wyjeżdżam i wracam do garażu . Przy okazji mogę stwierdzić że nie widzę problemu - spadające obroty/moc przy włączeniu świateł mijania . Coś zaczęło kontaktować . Bardziej wiarygodny test wykonam podczas końca tygodnia .
_________________
mirek372
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.