Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Przekładnia Jimny + Elektryczna pompa z Astry G
acze 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 107
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-05, 22:45   Przekładnia Jimny + Elektryczna pompa z Astry G

Po dzisiejszej zabawie w terenie stwierdziłem, że potrzebuję wspomagania :).
Nawet bardziej niż lekkość obracania kierownicą, zależy mi na mniejszej ilości obrotów kierownicą.

Nie chcę montować pompy wspomagania na pasku.
Myślę o zamontowaniu elektrycznej pompy z Astry G - daje ciśnienie 6-8MPa, zużywa prąd tylko jak się kręci kierownicą - są na bezpiecznikach 40-50A. Do tego można by z niej korzystać na wyłączonym silniku (jeśli kiedykolwiek byłby do tego jakikolwiek powód ;), oraz można ją wyłączyć przełącznikiem (też nie wiem po co, ale można ;).

1. Czy ktoś ma informację jakiego ciśnienia potrzebuje przekładnia z jimny? Albo jakie ciśnienie robi pompa z jimny.
2. gdzieś wyczytałem, że przy nieodwróconych felgach cośtam będzie haczyć - trzeba odwrócić felgi czy coś źle zrozumiałem?
3. Rozumiem, że ta przekładnia będzie "po drugiej stronie ramy" względem oryginalnej - czy trzeba będzie wydłużyć ten element między przekładnią a "kardanem"?
4. Czy trzeba się przygotować na jakieś przygody typu "wydłużenie wąsa", czy raczej jest to plug&play?
_________________
Samurai 1987, Gaźnik Pony 1.5
 
     
KSikorski 
Moderator



Pomógł: 15 razy
Wiek: 36
Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 408
Skąd: Warszawa/Tczew
Wysłany: 2016-03-06, 10:41   

Przekładnia z europejskiego jimny jest po tej samej stronie ramy jak w samuraiu. Po za tym rozstaw otworów montażowych zdaje się być ten sam.
_________________
Jimny M16A
Samurai 1,6 TD odszedł
 
     
acze 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 107
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-06, 16:53   

Hm, to dlaczego wszyscy piszą o przełożeniu z anglika?
_________________
Samurai 1987, Gaźnik Pony 1.5
 
     
Aksag 
rozgadany


Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 116
Skąd: GKA
Wysłany: 2016-03-06, 17:12   

acze napisał/a:
Hm, to dlaczego wszyscy piszą o przełożeniu z anglika?


Bo z anglika jest tańsza niż od Europy. Ale jest więcej roboty żeby ją zamontować.

Trzeba ciachnąć błotnik lewy i przerobić jego mocowanie, trzeba wydłużyć drążek przekładnia zwrotnica.

co do elektrycznej pompy to bym chyba odpuścił i założył jednak na pasek.
Pompy z opla nie są jakoś specjalnie trwałe.

Zamontowanie pompy na pasek nie jest jakoś specjalnie skomplikowane wystarczy: koło na wał, dystans koła, mocowanie pompy i pasek.

Przekładnie ja bym założył od jamnika Europy pasuje bez problemowo trzeba tylko nieco skrócić młotkiem wałek od kolumny.
_________________
Samurai Cabrio 92r. 1,3I seria / odwrócone trójkąty / wieszaki +2"/ wspomaganie
 
     
moziembl 
Specjalista
Samurai 96'



Pomógł: 20 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lis 2011
Posty: 1165
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2016-03-06, 20:43   

W samurai-u masz standardowo mały alternator 55 A jeśli masz winde to instalowanie pompy do wspomagania będzie powodowało że będziesz miał prawdopodobnie ciągły brak prądu. a jeśli masz winde .... Wydaje mi się to bardzo nie trafiony pomysł. W terenie należy ograniczać ilość odbiorników elektrycznych.
A jaki powód jest nie chęci do pompy mechanicznej ?

P.S. Ja mam przekładnie od anglika jimny i uważam że to był dobry wybór
_________________
Samurai 96' wtrysk, leśniki by Mazur + wieszaki +2", XTR 12000 lbs SPEED, wspomaganie, 4,16:1 lowrange, spiek, Simexy na odwróconych trójkątach, tarcze z tyłu.

Na potęgę posępnego czerepu !!! Mocy przybywaj !!!
 
     
acze 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 107
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-06, 22:21   

Dzięki za podpowiedzi. Spróbuję dorwać przekładnię od europejczyka, może będzie mniej roboty.

W tej chwili nie mam jeszcze windy, ale jak będę zakładał, to prawie na pewno wsadzę mocniejszy altek. A pompy mechanicznej nie chcę, bo... mam tam kompresor od klimy ;)
I w ogóle prostota tego rozwiązania z pompą elektryczną mnie przekonuje.
_________________
Samurai 1987, Gaźnik Pony 1.5
 
     
moziembl 
Specjalista
Samurai 96'



Pomógł: 20 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lis 2011
Posty: 1165
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2016-03-06, 22:23   

Teren zweryfikuje
_________________
Samurai 96' wtrysk, leśniki by Mazur + wieszaki +2", XTR 12000 lbs SPEED, wspomaganie, 4,16:1 lowrange, spiek, Simexy na odwróconych trójkątach, tarcze z tyłu.

Na potęgę posępnego czerepu !!! Mocy przybywaj !!!
 
     
Starscream 
4x4 guru



Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 1731
Skąd: SZY
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2016-03-07, 22:31   

a to nie trzeba mieć czujnika położenia skrętu itd itp tak jak jest to w osobówkach przy wspomaganiu elektrohydraulicznym? To co piszesz że zużywa prąd przy kręceniu kierą to musi być sterownik jakis który realizuje załączanie pompy + czujniki bo z kąt pompa wie że ma sie załączyć Ja rozkminiałem temat ze wspomaganiem elektrycznym do traktora z clio i odpuściłem -założyłem całe z lublina. A w samku mam całe z jimny pompa vitara. Dodatkowo wymieniałem kiedys wspomaganie w Polo IV i tam jest sterownik odpowiedzialny za to wszystko, czujniki krańcowe i położenia wałka - nie prosta sprawa + potem adaptacja całego ustrojstwa żeby działała.
Wydaje mi się że kombinujesz za bardzo i nie do końca doczytałeś o elektrohydraulice
Ps masz obszerny temat o wspomaganiach
_________________
Samuraj- neverending story...
 
     
acze 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 107
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-07, 23:57   

Ja to rozumiem tak (jeśli źle rozumiem, to mnie proszę naprostujcie) - są dwa typy:
- elektryczne - silnik elektryczny napędza przekładnię kierowniczą, tam są różne czujniki, itp
- hydrauliczne - wszystko odbywa się hydraulicznie

Dodatkowo hydrauliczne mogą mieć pompę napędzaną mechanicznie oraz elektrycznie.
A elektryczna pompa może mieć po prostu jakiś presostat.

Tak to sobie wyobrażam, że zamiast paska, to po prostu pompa napędzana jest elektrycznie.
Doczytam.
_________________
Samurai 1987, Gaźnik Pony 1.5
 
     
Starscream 
4x4 guru



Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 1731
Skąd: SZY
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2016-03-08, 22:24   

elektryczne- jak np w punto czy w clio- zamontowane w kolumnie kierowniczej (lub jak kto woli pod kierownicą)
elektrohydrauliczne - jak np w vw polo - zamontowane w komorze silnika w koncernie vw jest to jednolita część -zbiornik pompa sterownik
hydrauliczne - jak np w poczciwej vitarze -wszyscy chyba wiedza gdzie i jak
Dwa pierwsze potrzebują sterownika (niby da sie tą z clio pospinać bo stosuja to do c330 ale ogólnie to lipa)
Pompa elektrohydrauliczna nie pracuje cały czas tak jak zwykłe wspomaanie. Do jej uruchomienia potrzebny jest impuls z czujnika położenia.
W VW i pochodnych był to słaby punkt ponieważ montowane to było z lewej strony nisko przy zderzaku i cała woda dostawała sie na to ustrojstwo i padało. Temu ja z tym walki toczyłem, potem wymieniłem uszczelniłem i był spokój. Aha jak masz słaby aku to to też stwarza problem.
A wymyślono to po to zeby z małych silniczków nie pobierac cennej mocy bez potrzeby.
Ja nie polecam - o ile da sie to włożyć do samca -bo to działa na przekładniach zębatkowych a nie slimakowych
_________________
Samuraj- neverending story...
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2074
Skąd: wawa
Wysłany: 2016-03-09, 10:41   

Starscream napisał/a:
elektryczne- jak np w punto czy w clio- zamontowane w kolumnie kierowniczej (lub jak kto woli pod kierownicą)
elektrohydrauliczne - jak np w vw polo - zamontowane w komorze silnika w koncernie vw jest to jednolita część -zbiornik pompa sterownik
hydrauliczne - jak np w poczciwej vitarze -wszyscy chyba wiedza gdzie i jak
Dwa pierwsze potrzebują sterownika (niby da sie tą z clio pospinać bo stosuja to do c330 ale ogólnie to lipa)
Pompa elektrohydrauliczna nie pracuje cały czas tak jak zwykłe wspomaanie. Do jej uruchomienia potrzebny jest impuls z czujnika położenia.
W VW i pochodnych był to słaby punkt ponieważ montowane to było z lewej strony nisko przy zderzaku i cała woda dostawała sie na to ustrojstwo i padało. Temu ja z tym walki toczyłem, potem wymieniłem uszczelniłem i był spokój. Aha jak masz słaby aku to to też stwarza problem.
A wymyślono to po to zeby z małych silniczków nie pobierac cennej mocy bez potrzeby.
Ja nie polecam - o ile da sie to włożyć do samca -bo to działa na przekładniach zębatkowych a nie slimakowych


Nie jest to do końca prawdą.
Są pompy elektrohydrauliczne chodzące non-stop, które można podpiąć po prostu do prądu i olać elektronikę.
Pogogluj np renault kangoo i podobne - małe, zgrabne i tylko dwa kabelki do zasilania.

Gdybym miał chwilę czasu, to bym sobie eksperymentalnie zainstalował.
Dodatkowo można by potem pomyśleć nad jakąś windą hydrauliczną :mrgreen:
 
     
DUŻY 
stały bywalec
:)



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Paź 2013
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-03-09, 12:05   

Polecam jimny europa.

Aby ją zamontować:
-odkręcasz starą przekładnie
-odkręcasz drążek kierowniczy
-skracasz drążek kierowniczy przez wbicie go młotkiem o około 2cm. Jest miejsce aby wbić ponad 10cm, więc bez obaw. Oryginalnie ten luz służy do tego aby kierownica nie wbiła ci się w klatkę podczas czołówki. Myślę jednak że skrócenie tego dystansu o 20% jest daleko bardziej bezpieczne niż wszelkie spawania w układzie kierowniczym.
-montujesz przekładnie i drążek.

Acha jak masz oryginalnego kangura to koliduje z jednym mocowaniem bo jest dłuższa.
 
     
Starscream 
4x4 guru



Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 1731
Skąd: SZY
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2016-03-09, 16:41   

Kostuch -nie będę się sprzeczał że w kangoo jest inaczej tyle że po co? Idea nie obciążania silnika przy pracującej pompie non stop lega w gruzach a o to chodzi w pompach elektrycznych.
Duży a nie prościej i bezpieczniej jest założyć drążek z jimny -ja taki mam na dwóch kardanach i z harmonijką przeciw zderzeniu? a nie "patyk" oryginalny z gumową tuleją
A co do spawania - nie strasz ludzi -zawiechy całe mają spawane a Ty jednym drążkiem panikę siejesz. Ja to spawałem na styk potem na to tuleja i znowu spaw, prędzej rama puści na spawie niż to :mrgreen:
_________________
Samuraj- neverending story...
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2074
Skąd: wawa
Wysłany: 2016-03-09, 20:34   

Starscream napisał/a:
Kostuch -nie będę się sprzeczał że w kangoo jest inaczej tyle że po co? Idea nie obciążania silnika przy pracującej pompie non stop lega w gruzach a o to chodzi w pompach elektrycznych.

Po co?
Po to żeby nie trzeba było robić doktoratu pt "jak oszukać kolejny komputer, żeby myślał że jest w oryginalnym pojeździe" :-P
Gdy nie wykonujesz skrętu od pozycji w której jest przekładnia, to pompa oleju pracuje "jałowo" i nie pobiera więcej prądu niż pompa paliwa. Nie dramatyzowałbym...
 
     
Starscream 
4x4 guru



Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 1731
Skąd: SZY
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2016-03-10, 12:31   

To teraz kolejne pytania :mrgreen: To po co w takim razie pompa elektryczna?
Bo jeżeli nie dział wcale to ja rozumiem ale jeżeli działa non stop to po co komplikować układ ?
_________________
Samuraj- neverending story...
 
     
moziembl 
Specjalista
Samurai 96'



Pomógł: 20 razy
Wiek: 50
Dołączył: 16 Lis 2011
Posty: 1165
Skąd: Żyrardów
Wysłany: 2016-03-10, 14:32   

Panowie pompa hydrauliczna od paska też przecież jak nie kręcimy kierownicą nie stawia prawie oporu wieć co widać bo jak dopiero zakręcisz to silnik zwalnia. Zastosowanie pomp elektrycznych, było związane także z brakiem miejsca żeby dać klasyczna pompę na silniku potrzebujesz miejsce na bloku żeby je zanotować. a paski współczesnych samochodów i tak wyglądają jak droga w labiryncie kupa rolek prowadzących i naciągowych. A przy elektrycznej można ją zamontowywać gdziekolwiek tak na przykład żeby lała się na nią woda z pod koła i trzeba ją częściej było wymieniać co daje dodatkowy przychód koncernom.
Mnie tam wk....wia jak kręcąc kierownicą przygasają mi światła. I dalej jestem zwolennikiem teorii im mniej elektryki w terenówce tym lepiej, zresztą nauczył mnie tego mój eksperyment z wiatrakami eletrycznymi zamiast wiskozy. Po roku się wycofałem i wiem że to był błąd. Tak samo nie zastosował bym pompy elektrycznej.
Acze to że masz klime to nie przeszkadza żeby dołożyć jeszcze pompę pewnie miejsce się znajdzie pomyśl.
_________________
Samurai 96' wtrysk, leśniki by Mazur + wieszaki +2", XTR 12000 lbs SPEED, wspomaganie, 4,16:1 lowrange, spiek, Simexy na odwróconych trójkątach, tarcze z tyłu.

Na potęgę posępnego czerepu !!! Mocy przybywaj !!!
 
     
acze 
rozgadany



Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 20 Cze 2015
Posty: 107
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-03-10, 16:48   

Starscream napisał/a:

Duży a nie prościej i bezpieczniej jest założyć drążek z jimny -ja taki mam na dwóch kardanach i z harmonijką przeciw zderzeniu? a nie "patyk" oryginalny z gumową tuleją


A można prosić o jakąś fotkę tego rozwiązania? Mówisz o europie czy angliku?

Starscream napisał/a:
To teraz kolejne pytania :mrgreen: To po co w takim razie pompa elektryczna?
Bo jeżeli nie dział wcale to ja rozumiem ale jeżeli działa non stop to po co komplikować układ ?


Mnie właśnie jakoś bardziej przekonuje prąd niż ruchome paski. No i jak ktoś już wcześniej wspomniał - możliwość zaczepienia "gdziebądź".
Jak coś wykombinuję, to dam znać, na razie chwilowo zmieniły się priorytety :( - silnik i resory.

A, no i poprawka - doszukałem się, że ona w stanie "jałowym" ciągnie ok 12A.
_________________
Samurai 1987, Gaźnik Pony 1.5
 
     
Aksag 
rozgadany


Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 26 Lut 2014
Posty: 116
Skąd: GKA
Wysłany: 2016-03-10, 22:41   

Starscream napisał/a:
Duży[/b] a nie prościej i bezpieczniej jest założyć drążek z jimny -ja taki mam na dwóch kardanach i z harmonijką przeciw zderzeniu? a nie "patyk" oryginalny z gumową tuleją


drążek z Jimny jest za krótki ......... i tak trzeba kombinować chciałem go zamontować ale mniej roboty było ze skróceniem oryginalnego niż z wydłużeniem tego od jimnego.


Starscream napisał/a:

A, no i poprawka - doszukałem się, że ona w stanie "jałowym" ciągnie ok 12A.


Czyli dość sporo dla słabej elektryki Samiego ;)nawet jak by mu zapodać większy altek.
_________________
Samurai Cabrio 92r. 1,3I seria / odwrócone trójkąty / wieszaki +2"/ wspomaganie
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2074
Skąd: wawa
Wysłany: 2016-03-10, 23:57   

Aksag napisał/a:

Czyli dość sporo dla słabej elektryki Samiego ;)nawet jak by mu zapodać większy altek.


Urban legend... :-P
Tyle to pewnie nawiew ciepłego powietrza zużywa.
Równie dobrze możesz np wyłączyć główne światła i jechać na ledach i już się bilans prądowy wyrównuje.

Jak ktoś już jest na etapie zakładania wspomagania, to instalacja elektryczna raczej nie przypomina już fabrycznej :mrgreen:
 
     
Starscream 
4x4 guru



Pomógł: 21 razy
Wiek: 42
Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 1731
Skąd: SZY
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2016-03-11, 11:25   

zgadza się jest za krótki :mrgreen: pospawałem na tulejkę. 20 min roboty spawarką i kątówka. Tak jest lepszym rozwiązaniem niż ten z samuraja z przegubem jak w hydroforze.
Z reszta profesjonaliści -rajdowcy odradzają montaż wspomagania na tym oryginalnym patyku -a ja że słucham doświadczonych tak zrobiłem. Tak samo zamontowałem chłodnice do wspomagania.
Mnie cuda elektryczne nie przekonują tym bardziej że mnie to musztrowało w vw polo który miał 3 lata i błoto widział tylko w kałuży
Są patenty wytestowane jak wspomagania starych dobrych konstrukcji - więc po co kombinować. Kombinować można tam gdzie jeszcze nikt tego nie robił
Moziebl ja Ciebie świetnie rozumiem też nie lubiłem przygasania świateł i tego dźwięku bzbzbzbzb jak by cię robocop gonił :mrgreen: We wszystkich co miałem z koncernu VW tak było
_________________
Samuraj- neverending story...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.