Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Rodzaj i rozmiar opon
Arkadioo 
świeżak


Wiek: 24
Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2020-12-13, 04:17   Rodzaj i rozmiar opon

Szanowni państwo, jestem szczęśliwym posiadaczem samuraia 1.3
Dotychczas jeździł na wzmacnianych nalewkach 225 75 r15 z kopią Bfgoodrich k02 jednak są one bardzo ciężkie i zastanawiam się nad zmianą na coś nie wzmacnianego.
Samurajka w międzyczasie wyposażyłem we wspomaganie z vitary i założyłem sprężyny przez co samochód podniósł się o jakieś 3 cale, niestety sprężyny z tyłu wyszły bardzo blisko koła i dla bezpieczeństwa planuje kupić nowe felgi z ujemnym et prawdopodobnie 15x7.
Samochód planuje użytkować w terenie górzystym(dużo ostrych kamieni, korzenie, po deszczu jakieś delikatne błoto się pojawia :lol: ). Przygodę z off road'em dopiero zaczynam wiec nie planuje od razu nie wiadomo jak upalać, napędy póki co są seryjne jednak zamierzam w przyszłości zmienić reduktor na 4.16 bądź 4.90 założyć wzmocnione półosie (przy okazji zamontować też blokady) jednak nie uważam żeby to wszystko było mi potrzebne od na już, chcę to robić stopniowo.
Czy jest sens kupować od razu opony o rozmiarze 235/75? Te mi przypadły do gustu
Czy seryjny układ napędowy to wytrzyma?
Z góry dziękuję za pomoc
 
     
Dany44 
mechanik



Pomógł: 15 razy
Wiek: 45
Dołączył: 18 Cze 2011
Posty: 663
Skąd: Powiat Żyrardów
Wysłany: 2020-12-13, 11:04   

Mam te opony tylko w mniejszym rozmiarze 215/75/R15 bardzo fajne i lekkie opony, dobrze się wyważają, ciche na asfaldzie. Dużo nie mam na nich najeżdżone ale jestem zadowolony. Moje mają średnicę 70 cm i mieszczą się w seryjne auto, mam lift tylko na wieszakach 2". Przy zakupie zastanawiałem się nad rozmiarem o którym piszesz on ma 73 cm średnicy i w sumie też by mi się zmieściły ewentualnie musiał bym przyciąć lekko zderzak i podklepać nadkole przy progu.
Tak więc jeśli masz sprężyny i coś tam odniesione to na miękko Ci się zmieszczą te opony. Seryjne bebechy w mostach wytrzymują w samcu opony 31" a to jest 78 cm. Do tego założył bym tylko reduktor 4,16 co by mocy nie zabrakło i już. Tak więc myślę, że rozmiar 234/75/R15 powinieneś traktować jako minimalny w swoim przypadku a przymierzyć sobie nawet większe i nie masz się co martwić elementy jezdne wytrzymają bez problemu.
_________________
SJ 50 87r. Coś tam lekko pomotane.
SJ 50 89r. Cywil
 
     
Arkadioo 
świeżak


Wiek: 24
Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2020-12-14, 15:50   

Dzięki za pomoc!
A w skrajnym przypadku 245/70 r16 będzie się jakos względnie odpychał? :-P
 
     
kostuch 
Expert


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 2074
Skąd: wawa
Wysłany: 2020-12-14, 17:16   

Arkadioo napisał/a:
Dzięki za pomoc!
A w skrajnym przypadku 245/70 r16 będzie się jakos względnie odpychał? :-P

To żadna skrajność.
Ale piąty bieg przestaniesz używać.
 
     
Arkadioo 
świeżak


Wiek: 24
Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: Żywiec
Wysłany: 2020-12-14, 17:20   

A chwilę zanim założę 4.16 jakoś wytrzymam.
Dziękuję jeszcze raz za pomoc i w takim razie zakładam 245/70 r16 :-D
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.