Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Samurai - falgi i opony rozmiar raz jeszcze
daro 
świeżak
Hiszpan na gaźniku


Wiek: 44
Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 3
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2024-01-13, 14:57   Samurai - falgi i opony rozmiar raz jeszcze

Witam. Poczytałem forum, poprzeglądałem Internety i mam już jakąś tam wiedzę nt. możliwości montażu opon do samca. Do rzeczy: kupiłem Samurajka 1.3 gaźnik na sprężynie lekko zmotanego. Siedzą na nim teraz Simexopodobne Kajmany 205/75 R15. Oczywiście auto na tych kołach wygląda komicznie, więc chciałbym założyć coś większego (w granicach rozsądku). Plan jest pojeździć trochę w terenie, ale jak zwykle praca i czas zweryfikuje, jak często uda się pojechać gdzieś na amatorski rajd czy w większe błoto. Myślałem o jakichś MT, aby dało się normalnie jeździć po szosie na nieduże odległości. Nie wiem, czy mam zmienione przełożenia w reduktorze/mostach. Obecnie założone są felgi R15 z 10 okrągłymi otworami i dosyć szerokimi dystansami, mam też drugi komplet z 9 okrągłymi otworami.

https://zapodaj.net/plik-aeakPkRty5

Chciałbym zachować możliwość dosyć sprawnej jazdy po twardym, obecnie Samurajek całkiem żwawo się odpycha na tych małych kółkach. Planuję zakup nowych opon, MT lub w ostateczności agresywniejsze AT, dopuszczam też zakup nowych felg

Pytanie:

- zostać na ori felgach 15 z dystansami i szukać opony 15?
- wywalić dystansy i kupić felgi 15 z większym minusowym ET i włożyć opony 15?
- kupić felgi R16 i do tego nowe opony?
- inne propozycje?

W jakie ET celować? Nie ukrywam, że chciałbym gumy o rozmiarze powiedzmy tych 30 cali, możliwie wąskie aby nie zjadły całej mocy. W przyszłości pewnie założę zwolnione przełożenia w reduktorze (jeśli teraz są seryjne) i blokadę tylnego mostu. Z tego, co widzę, w rozmiarze R15 jest dosyć słaby wybór opon wąskich i wysokich, aby zrobić te 29-30 cali. W rozmiarze R16 było by pewnie łatwiej coś takiego znaleźć.

Będę wdzięczny za sugestie i ew. podpowiedzi co do konkretnego rodzaju sprawdzonych opon (w miarę lekkie i znośnie zachowujące się na drodze). Poprzednie tematy czytałem, ale większość jest już stara i może pojawiły się jakieś nowe rozwiązania w zakresie felg i opon.
 
     
Didymos 
Expert
SJ416



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 2027
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2024-01-15, 10:46   

Imho najbardziej sensowne, do tego co masz w tej chwili, byłoby dokupienie gum 235/75r15, założenie ich na felgi 10 kółek i zostawienie dystansów.
Zdrowy silnik radzi sobie jeszcze jako tako z takimi gumami, a w terenie taki rozmiar już się nieźle sprawuje.
Felgi, które widać na focie, to nie oryginał z samuraia, na oko są szersze i mają inne odsadzenie - bardziej w minus, te z 9 kółkami na nic Ci się nie przydadzą, to chyba najgorszy model ze wszystkich suzukowych, sprzedaj je komuś do łady nivy albo przyczepki.
Ze średnicą kół i tak mocno nie poszalejesz w tym samochodzie, nadkola ma w prawdzie ładnie powiększone, aż się prosi o 31", ale progi z przodu chyba zupełnie nie podcięte, no i chyba jest na wąskich mostach, chociaż z tej foty trochę trudno wyłapać.
 
     
daro 
świeżak
Hiszpan na gaźniku


Wiek: 44
Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 3
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2024-01-16, 02:22   

Mosty ma niby szerokie, szerokość pochwy +/- 120 cm. Tak się składa, że praktycznie równolegle z Samurajem kupiłem też drugiego gruza, tzn. Kia Sportage I i akurat ona stoi na oponach 235/75 R15 czyli 29'' na felgach z prawdopodobnie ujemnym ET (rozstaw szpilek i otwór centrujący jak stosowane w Suzuki). Można przerzucić i zobaczyć jak by wyglądało, ale koła wydają się dosyć małe, przynajmniej w porównaniu do 31''.

Tutaj koła z Kia (wzór trójkąty):

https://zapodaj.net/plik-VEV6B3oVKh

Teraz jak na nie spojrzałem to wizualnie felgi w sumie wydają się podobne to tych z Samuraia (wzór - kółka):

https://zapodaj.net/plik-F2DrsgBCX3

W Samcu na zapasie mam jeszcze jeszcze inna felgę z mniejszym odsadzeniem, też kółka (węższy rant, inaczej mocowany wentyl):

https://zapodaj.net/plik-cMI5PgkUUF
'
Na dokładkę z autem przywiozłem jeszcze komplet felg "kółek" a'la niklowanych, ale te to się raczej do niczego nie nadadzą:

https://zapodaj.net/plik-mjgAeEEbAZ

Póki jeszcze nie zamówiłem do spróbuję jutro odczytać rozmiar i odsadzenie felg na Samuraiu, bo może faktycznie jakieś zamienniki z ujemnym ET.

Czy z tym podcięciem masz na myśli to miejsce?

https://zapodaj.net/plik-RYy4mYEdtG

Generalnie nie mam nic przeciwko podcięciu, tylko musiałbym obadać, czy się nie przebiję przez podłogę do wnętrza kabiny ;]
Obecnie koła wystają jakieś 7cm +/- poza błotniki:

https://zapodaj.net/plik-ObNlsCdQxC

Bardziej by mi pasowały wizualnie opony węższe ale wyższe, np. 225/85 R16, czyli wąskie 31'' (praktycznie tylko jeden model dostępny Geyer & Hosaja BIG ROCK 225/85R16 MT nalewka). Dodatkowo w tak małym aucie szeroka opona może sprawiać problemy przy skręcie oraz znacznie rośnie waga gumy w miarę wzrostu szerokości.

Może przytargam do domu jakieś koło 31'' i przystawię do samca by wizualnie zobaczyć, jakie były bo odstępy w nadkolu. W zasadzie pasowały by mi nawet te stare felgi 15, ale w rozmiarze R15 ciężko o oponę 30-31 cali, która nie będzie szerokości pontonu (chodzi mi o utratę mocy i półośki) - może jakieś propozycje?
 
     
Didymos 
Expert
SJ416



Pomógł: 81 razy
Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 2027
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2024-01-16, 18:14   

No to jest prościej - przerzuć koła od kijanki i będziesz miał porównanie. Przy tak wyciętych nadkolach oczywiście, że będą się wydawały za małe, ale bierz pod uwagę wydolność sprzętu, dla fabrycznych przełożeń i silnika to już jest praktycznie kres możliwości.
Felga z zapasu, to oryginał samurai, te co masz na samochodzie to najpewniej chińska kopia mangels modular, a te z kijanki to kopia triangular.
Te chromowane, to oryginalne felgi z vitary (tylko pochromowane :mrgreen: ), jak wspomniałem, najlepsze przeznaczenie dla nich to niva albo przyczepka, mają et 25, jeśli dobrze pamiętam.
Podcięcie dokładnie tam, gdzie zaznaczyłeś, większe opony, szczególnie na odsadzonych felgach, zaczepiają przy skręcie o próg i podłogę.
Też wolę wysokie i węższe gumy, jeżdżę na 235/85r16, ale do samuraia to już jest kawał koła.
Z 15-tek kojarzę tylko ruskie 225/85r15 i 215/90-15 vel 8,40-15, ale to nic godnego polecenia.
225/85r16 to w ogóle jakaś rzadkość, ciekawe na jakich karkasach je nalewają, generalnie ciekawy rozmiar.
Łatwiej trafić minimalnie mniejsze 215/85r16, to robi kilku producentów.
Btw. zapas kół na razie masz, może lepiej zacząć od inwestycji w większy silnik albo przełożenia ;-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Forum owner .::Myszon::. Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.